|
NÉPTÁNC SZAKKÖRÖK
|
A magyar néptánc újból teret hódít magának, hiszen rohanó korunkban kevés az olyan öntevékeny mozgásvilág, amely ennyi korosztályt érintene és a népi hagyományokat, a régi idők táncait rendszerezné tájegységenként, stílusonként. Ezt a tradíciót generációk adják tovább és tovább. Azon vagyunk, hogy ezt a nemes feladatot teljesítsük és az érdeklődők segítségére legyünk. A gyerekeknek már az óvodás kortól kezdődően, az általános iskolákban is a magyar néptánc alapjait tanítjuk, valamint fejlesztjük motivikai és ritmikai érzéküket. Különböző rendezvényeken, bemutatókon bizonyítják a fiatalok, hogy rövid idő alatt is nagy tudásbeli fejlődés érhető el, ha az kellő lelkesedéssel és akarattal párosul. Célunk, hogy a táncmotívumokkal, különböző stílusokkal erőteljesebben fejlesszük a gyerekek ritmikai érzékét, improvizációs, mozgáskoordinációs képességét. Mindezt természetesen igyekszünk a korosztályuknak megfelelő vidám, játékos formában tenni, olyan hangulatot teremtve a gyerekek számára, amelyben oldottan, fesztelenül érzik magukat. Reméljük segíthetünk abban, hogy a jövő felnövekvő korosztálya megismerkedhessen a magyar néptánc sajátos ízével, egy más kultúrával.
Programjainkat megpróbáljuk az év során úgy alakítani, hogy alkalmazkodjunk a népi szokásokhoz.
JELES NAPOK – ÜNNEPI SZOKÁSOK
Szüret, Márton nap, Karácsony, Farsang, Húsvét, Pünkösd, Gyermeknap
NÉPTÁNC TANÍTÁS CÉLJA AZ ISKOLÁBAN
A tánc tanítása komplex művészetpedagógiai tevékenység, amely által a tanuló sajátos kifejezőeszköz birtokába jut, kiegészítve a nyelvi, a zenei és a vizuális kifejezőeszközök tárát. A tánc a mozgást a művészetek oldaláról ismerteti meg a tanulóval, értékesen kiegészítve a testnevelés órákon történő mozgásfejlesztést. A tánc tanítása a testnevelés órák keretében történik heti 45 percben.
A néptánc tanítása hatékonyan járul hozzá a magyarságtudat erősítéséhez, ugyanakkor közvetlen tapasztalat és élmény által teszi fogékonnyá a tanulót. A tánc tanítása fejleszti a ritmusérzéket, a térérzékelést, a testtartást és a mozgáskoordinációt, amely a mindennapi élet számos területén fontos a tanuló számára. Hozzájárul az egészség megőrzéséhez, fejleszti a társas kapcsolatok iránti érzéket: együttműködésre, alkalmazkodásra, a másik nem, a másik személy, a másik csoport elfogadására és megbecsülésére ösztönöz.
A néptánc tanítása hatékonyan járul hozzá a magyarságtudat erősítéséhez, ugyanakkor közvetlen tapasztalat és élmény által teszi fogékonnyá a tanulót. A tánc tanítása fejleszti a ritmusérzéket, a térérzékelést, a testtartást és a mozgáskoordinációt, amely a mindennapi élet számos területén fontos a tanuló számára. Hozzájárul az egészség megőrzéséhez, fejleszti a társas kapcsolatok iránti érzéket: együttműködésre, alkalmazkodásra, a másik nem, a másik személy, a másik csoport elfogadására és megbecsülésére ösztönöz.
Osztályonként végzett pedagógiai program
Első osztályban a gyerekek játékos formában, korosztályuknak megfelelő táncos-játékos gyakorlatokat végeznek. Heti 45 percben tanrendbe beépítve végzik a gyakorlatokat. Testfelépítésüknek megfelelő gimnasztikai gyakorlatokkal bemelegítést végzünk, majd ritmikai gyakorlatokkal fejlesztjük ritmusérzéküket,csoportos és egyéni helyzetben. Alaplépéseket (3-4 motívum) Dunántúli Ugrós táncokból tanítunk. Ének és mondókák tájegységnek megfelelő tanítása. Játékos ügyességi, reflexkoncentráló gyakorlatok az óra végén
Második osztályban a gyerekek játékos formában, korosztályuknak megfelelő táncos-játékos gyakorlatokat végeznek. Heti 45 percben tanrendbe beépítve végzik a gyakorlatokat. Testfelépítésüknek megfelelő gimnasztikai gyakorlatokkal bemelegítést végzünk, majd ritmikai gyakorlatokkal fejlesztjük ritmusérzéküket,csoportos és egyéni helyzetben. Egyéni és csoportos gyakorlatok: melyben az improvizációs képesség, ritmikai, koordinációs fejlesztés a cél. Rábaközi táncok alap lépései (dús , verbunk). A tananyag, amit koreográfiában is bemutatnak az évsorán.
Harmadik osztályban a gyerekek intenzívebb bemelegítést végeznek ( 10 perc) szintén a tanrendnek megfelelően 45 perces órán belül. A követelmény magasabb,ezért lépés anyag és a motívumok száma és nehézségi fokozata több és sokrétűbb. Eszközös táncok közül a botforgatás, botos táncok betanulása a cél. Somogyi ugrós lépések egyéni és páros formában. Évközbe koreográfia megtanulása:Somogyi ugrós, Regölés . Játékos ügyességi, reflexkoncentráló gyakorlatok az óra végén. Időszakonként táncos videó film megtekintése az adott tájegységről.
Negyedik osztályban a gyerekek intenzívebb bemelegítést végeznek ( 10 perc) szintén a tanrendnek megfelelően 45 perces órán belül. Több táncot is tanulnak a gyerekek (Rábaközi, Ugrósok, Székelyföldi). Fokozottan figyelünk a testtartás javítására, a ritmus fejlesztésre, improvizáció elsajátítására ! Évközbe koreográfia megtanulása:Székelyföldi táncok.Játékos ügyességi, reflexkoncentráló gyakorlatok az óra végén. Időszakonként táncos videó film megtekintése az adott tájegységről és más tájegységekről is.
Ötödik osztályban a gyerekek egyénileg és csoportosan is bemelegítenek. Az előző évek táncait ismételjük rendszeresen és természetesen új tájegység táncait is gyakoroljuk. Szatmári táncok (verbunk,lassú és friss csárdás) gazdag motívum kincsét tanuljuk meg, majd a legjobban és legszebben megtanult lépésekből készítünk koreográfiát, amit az év során be is mutatunk.Játékos ügyességi, reflexkoncentráló gyakorlatok az óra végén. Időszakonként táncos videó film megtekintése az adott tájegységről és más tájegységekről is.
Minden korosztálynál végzett gyakorlatok : Egyenletes járás, dobogás, tapsolás, az ütemhangsúly érzékeltetése kísérő zenére, saját énekére vagy belső lüktetésre, IMPROVIZÁCIÓK
TÁNCOS FELLÉPÉSEK
LACIDANCE
Magyar Néptánccsoport
Magyar Néptánccsoport

Táncaink az országhatáron kívül is elsöprő sikert aratnak. A hírnév és a siker minket táncosokat, tanárokat kötelez, hogy ezt a nemes feladatot generációról - generációra megőrizzük és népszerűsítsük.
LACIDANCE magyar néptánc csoport tagjai Magyarország legkiválóbb profi együtteseiből verbuválódtak. A professzionális programokon való közös szerepléseknek köszönhetően, hű közvetítőivé váltak a gazdag magyar népi örökségnek. Ezt a programot mindazoknak ajánljuk, akik szívesen ismerkednek meg egy sokrétű és színes kultúrával rendelkező nép hagyományaival, akik szívesen belekóstolnak egy igazi magyar vigasságba tánccal,dalokkal fűszerezve.
Lacidance csoport egyedi szórakoztatóestjével biztosítja a színvonalas kikapcsolódást és feltöltődést vendégei számára. Ön egy egyedülálló műsorral gazdagíthatja programjait, rendezvényeit. Reméljük, hogy olyan élményben lesz része, amelyről ismerőseinek is szívesen mesél majd.
A Lacidance csoport könnyen és gyorsan elérhető, megszervezhető, hisz fő erénye hogy profik az előadásban és a szervezettségben.
Akár 1 pár táncostól, 6 pár táncosig alakítható a csoport és a program !
Őn megrendeli a csoportot és pár nap alatt mi ott vagyunk a helyszínen !(természetesen előzetesen egyeztetet programmal és anyagi kondíciókkal)
VÁROM SZÍVES FELKERESÉSÜKET
BALOGH LÁSZLÓ
Művészeti vezető
TÁNCHÁZ
A táncház mindig felszabadultságot és fesztelen örömöt okoz minden korosztály számára, kicsiny gyerekektől a felnőttekig. Célunk, hogy természetes, vidám, játékos formában az értékeket megőrizve, a magyar néptánc sajátos stílusát minél többen megismerhessék. Várjuk a lehetőséget, hogy mind ezt bemutathassuk,egy pár tájegység táncával, egy családias táncházzal.